ABD Savunma Bakanı Mattis'ten dikkat çeken YPG ve Afrin çıkışı

  • ABD Savunma Bakanı Mattis'ten dikkat çeken YPG ve Afrin çıkışı

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Avrupa seyahati sırasında gazetecilere Suriye’deki durum ve Afrin operasyonu konusunda açıklamalar yaptı. Mattis, ABD destekli SDG içinde ağırlığı oluşturan YPG unsurlarının bir bölümünün diğer bölgelerden Afrin’e kaydığını kabul etti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Avrupa seyahati sırasında gazetecilere Suriye’deki durum ve Afrin operasyonu konusunda açıklamalar yaptı.

'Afrin'de ABD ile savaşıyoruz' derken 'uzun vadeli stratejik ortaklık ilişkileri' teyit edildi

Cihaner'den Kalın'a manidar "stratejik ortaklık" yanıtı: Bu arkadaş...

 ‘IŞİD’e karşı mücadele’nin Suriye’de devam ettiğini söyleyen Mattis, SDG içerisindeki bazı Kürtlerin Afrin’deki operasyonlar sebebiyle “dikkatlerinin dağıldığını” ve Afrin’e kaydığını belirtti.

 Mattis şunları kaydetti:

 “Ayrıca şu anda Afrin’de devam etmekte olan dikkati dağıtan bir durum var. Bu durum SDG içerisinde yüzdesi net olmamakla birlikte yüzde 50 veya daha azı ya da çoğunun dikkatini dağıtıyor, Kürt arkadaşlarının Afrin’de saldırı altında olduğunu görüyorlar ve bu da onların dikkatinin oraya kaymasına sebep oluyor. Bazı durumlarda ise bazı birlikler oraya (Afrin’e) kaydı.”

 “TÜRKİYE TEK ÜLKE”

 Mattis ayrıca, Türkiye’nin, sınırları içerisinde “silahlı ayaklanmanın” devam ettiği tek ülke olduğunu belirterek, “Türkiye’nin Suriye sınırlarına dair meşru güvenlik kaygıları var ve biz bunu zerre kadar inkar etmiyoruz.” dedi.

 Mattis, ister İsrail isterse Lübnan, Ürdün veya Türkiye olsun meşru güvenlik kaygıları taşıyan ülkelerin bu kaygılarını anladıklarını belirtti.

 Öte yandan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin hafta içinde Mattis’le Brüksel’de görüşmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak Cumhuriyet 

Diğer Haberler

0 Yorum

Yorum yapmak için lütfen üye girişi yapınız...