1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GTÜ Öğrencileri  ‘Sanayi Doktora Programı’na katıldı
GTÜ Öğrencileri  ‘Sanayi Doktora Programı’na katıldı

GTÜ Öğrencileri  ‘Sanayi Doktora Programı’na katıldı

Ülkemizin 2023 yılı hedefleri kapsamında sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli   insan kaynağının üniversite sanayi işbirliği ile yetiştirilmesi, sanayide doktoralı araştırmacı istihdamının     teşvik edilmesi ve üniversite/araştırma

A+A-

TÜBİTAK İnternet sitesinde; Sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda 603 doktora öğrencisinin yetiştirilmesine yönelik toplam 147 farklı işbirliği protokolü ile başvuru yapıldığı, bunlardan 33 farklı üniversitenin, 77 farklı firma ile yaptığı işbirliği projesinin desteklenmeye hak kazandığı açıklandı. Desteklenecek 120 farklı proje aracılığıyla sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda 517 doktora öğrencisi yetiştirilecek ve doktora öğrencilerine en fazla 5 yıl süre ile aylık 4500 TL burs verilecek. Destek alan projelerde bursiyerlerin seçimi üniversiteler ve sanayi kuruluşları tarafından yapılacak. Bu öğrencilerin doktora öğrenimlerinin sonrasında sanayide istihdam edilmelerine yönelik 3 yıl boyunca istihdam desteği de sağlanacağı ifade ediliyor.

6 DOKTORA ÖĞRENCİSİ

GTÜ’den yapılan açıklamada, “Üniversitemizin 2 sanayi kuruluşu ile gerçekleştirdiği 2244 Doktora Sanayi Programı başvuruları, TÜBİTAK tarafından destek kapsamına alındı. 2244 Doktora Sanayi Programı ile bursiyer statüsüne alınacak toplam 6 doktora öğrencimiz için Şişecam A.Ş. ile Hayat Kimya A.Ş. ile yürütülecek projelerimiz desteklenmeye hak kazandı.

Sanayide yüksek katma değerli üretimin gerçekleşmesine imkan tanıyacak nitelikli bilginin üretilmesine katkı sağlayacak programların hayata geçmesiyle üniversitemiz ve ilgili sanayi kuruluşları arasında uzun vadeli Ar-Ge ve yenilik tabanlı işbirliklerinin temelleri atılacak.

Şişecam A.Ş. ile hayata geçirilecek projelerin yürütücüsü Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Öztürk’ü,

Hayat Kimya A.Ş. ile ortak projeler gerçekleştirecek Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Murat Soydan’ı,

Program dahilinde destek almaya hak kazanan doktora öğrencilerimizi

GTÜ ailesi olarak başarılarından dolayı tebrik ederiz.”

Bu haber toplam 480 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.