1. YAZARLAR

  2. MUSTAFA CERİT

  3. GEBZE’DE GIDA GÜVENLİĞİ SORUNU
MUSTAFA CERİT

MUSTAFA CERİT

Yazarın Tüm Yazıları >

GEBZE’DE GIDA GÜVENLİĞİ SORUNU

A+A-

İnsanlar oluştuğunda, doğada buldukları ile belenmeye başladılar. Bitki kökleri, yabani meyveler ve avladığı yabani hayvanlar ilk besinleri oldu. Daha sonra tarımı keşfettiler, ateşte et pişirmeyi öğrendiler. Böylece gıda çeşitlerini ve ağız tatlarını geliştirdiler. Bebek daha anne karnında iken, annesinin aldığı gıdalardan beslenmeye başlıyor. Yani insanlar gıdasız yaşayamaz. Başka şeyleri olmasa da olur ama gıda olmadan olmaz.
Bu nedenle bir milletin gıda güvenliği çok önemli.
1980lerden beri yapılan yanlışlar, özelleştirmeler, ekonomiyi emperyalist ekonomilerle entegre etme sevdası, yerli tarım ve hayvancılığımızı zora soktu. Tarım ve hayvancılıkta girdilerin artması sonucu, üretici tarlaları ve meraları boş bıraktı. Üreticiyi desteklemek yerine, her şeyi dışarıdan almaya başladık. Üretmeden tüketmek mümkün mü? Hazine boşaldı. Dışarıdan alınan ürünler hem kalitesiz, hem pahalı. 
Diğer bölgelerimizde üretilebilen ürünler ise taşıma maliyeti yüzünden, üreticiye pahalı geliyor.
En azından taşıma parasından kurtulmak gerek.
Gebze’de neler yapabiliriz? 
Yerel seçim öncesi, Belediye Başkanımız Zinnur BÜYÜKGÖZ dâhil, bütün adaylar, Gebze’de tarımın geliştirileceğini söylemişlerdi.
Gebze bir sanayi kenti olmakla birlikte, tarım yapılmasına engel değildir. Halen kullanılabilecek, ovalar şeklinde değilse de yeteri kadar tarım alanımız var.
Köylümüz var, işsizimiz var, emeklimiz var. Kendi mesleğinin dışında işler yapan ziraat mühendislerimiz var. Önemli olan bunları değerlendirmektir.
 Belediye ile Ziraat Odası işbirliği yaparak, ortak bir çalışmayla, tarım üreticilerini yönlendirmelidir.
Örnek; Ziraat mühendislerinin çalışmaları sonucu, yetiştirilecek ürünün belirlenerek, alım garantili çeşitli ürünlerin üretilmesi sağlanmalıdır.     Ürünlerin, ya belediye tarafından belirlenen noktalarda, ya da kurulacak köylü pazarlarında satışı sağlanmalıdır.
Akdeniz ve Ege toprakları daha verimli gibi görünse de üretim için çok su ihtiyacı olmakta ve maliyeti arttırmaktadır. Oysa bölgemizde susuz bile tarım yapmak mümkündür. 
Ayrıca üretici, kooperatiflerde örgütlenerek, gübresini, ilacını toptan ve ucuz almalıdır. 
Denizli köyünün Sığırlık bölgesinde yaşayan Yörük Gebzeliler, üretime teşvik edilerek, et, süt ve süt ürünleri değerlendirilmelidir. 
Böylece, maliyeti düşen ürünlere, Gebzeliler hem taze, hem ucuz ulaşabileceklerdir. Başka bölgelere, en önemlisi de başka ülkelere ihtiyaç duymayacağımızdan, paramız ülkemizde kalacak.

Yerel ürün
Yerli ürün 

Mustafa Cerit

e-posta: Mustafacerit3341@gmail.com

Bu yazı toplam 2391 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar