1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EMEK PARTİSİ GEBZE İLÇE ÖRGÜTÜ: Göz göre göre katliam
EMEK PARTİSİ GEBZE İLÇE ÖRGÜTÜ: Göz göre göre katliam

EMEK PARTİSİ GEBZE İLÇE ÖRGÜTÜ: Göz göre göre katliam

Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü, Çayırova’da Akpınar Tekstil önünde basın açıklaması yaptı. İlçe Başkanı Hasan Atik kaza değil, göz göre göre katliam yaşandığını söyledi.

A+A-

Çayırova’nın Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Akpınar Tekstil fabrikasında meydana gelen yangında 4 işçinin yanarak can vermesiyle ilgili Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü, fabrika önünde açıklama yaptı. EYT’lilerin de destek verdiği açıklamaya EMEP Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik ve Darıca İlçe Başkanı Orhan Kaya ile partili yönetici ve üyeler katıldı. Basın açıklaması öncesi hayatını kaybeden işçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken açıklamanın ardından yine onların anısına, fabrikaların tellerine karanfil bırakıldı. Çayırova İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de güvenlik önlemi aldığı açıklama esnasında kitle, “Çalışırken ölmek istemiyoruz”, “Kaza değil bu bir katliam”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak” ve benzeri sloganlar attı. 
GÖZ GÖRE GÖRE 

“Bir fabrika daha işçilere mezar oldu” sözleriyle açıklamaya başlayan Emek Partisi Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik, “Bayram günü 4 işçi kardeşimiz patronların kar hırsına kurban gitti. Yaşanan olayı sıradan bir kaza olarak göstermek istiyorlar. Ancak bizler biliyoruz ki, bunun adı katliamdır. Çünkü kaza, istem dışı veya umulmayan bir olayı anlatmak için kullanılabilir. Görülmektedir ki, önlemler alınmamış, gerekli denetimler yapılmamış ve bu katliam göz göre göre yaşanmıştır. Daha birkaç ay önce baca yangını yaşandığı ifade edilen bu fabrikada, alınmayan önlemler işçilerin ölümüne neden olmuştur. Bu nedenle işçiler ölmüyor, öldürülüyor” dedi. 

HESAP VERMELİLER
Göç eden kadınların cinsel istismar, şiddet ve ekonomik sorunlarla baş edemediği ülkemizde bir de bu katliamların yaşanması vahşi kölelik koşullarının en büyük göstergesidir diyen Hasan Atik, “Biz biliyoruz ki, tüm işçi ölümlerinin esas sorumlusu patronların kar hırsı ve hükümet yani kapitalist sistemin ta kendisidir. Mecliste, ‘iş cinayetleri alt komisyonu kurulsun, artan iş cinayetleri ve iş kazaları meclis gündemine getirilsin’ önerisini, AKP’li ve MHP'li vekiller kabul etmemişti.  ‘İnşaattan düşen adamı incelemek bizim işimiz mi?’, ‘Böyle basit işlerle mi uğraşacağız?’ diyenler bu yaşanan olayın hesabını vermesi gerekenlerdir.” dedi. 
BU SORULAR YANITLANMALI
Acil cevap verilmesi gereken soruları ise Atik şöyle sıraladı: 
1- Fabrikanın olması gereken ruhsatları var mıdır? Yapılan denetimin sonuçları nedir? Birkaç ay önce baca yangını yaşanmış mıdır? Yaşandıysa neden önlemler alınmamıştır? 
2- Mülteci-göçmen aileler burada barındığı ve kayıt dışı çalıştırıldığı yönündeki iddiaları neden cevapsız bırakılmıştır? Mülteci çocukların tekstil iş kolunda çalıştırıldığı herkesçe bilinmektedir. Bu işyerinde de böyle bir durum söz konusu mudur? Bulunan iki cesedin anne ve kızı olduğu iddiası doğru mudur? Doğruysa çocuklar neden fabrikadadır? 
3- Acil durum tahliye planı, uygun kaçış yolu, merdivenleri ve yeterli sayı da kaçış kapıları var mıdır?
4- Şartnameye uygun yangın merdiveni olmadığı iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa gerekli denetimi yapmayan kurum ya da kuruluşlarla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?
5- Fabrikada kayıt dışı çalışan işçilerin bayramda çalıştırıldığı doğru mudur? Bu konuda da ayrıca ceza verilecek midir? 
“İŞÇİLER KOMİTELER KURMALIDIR!”
Bu kadar sorunun cevabı bile ülkemiz için ne vahim bir işçi sağlığı tablosu olduğunu gösterecektir diyen Hasan Atik, “Bizler biliyoruz ki, Çayırova ve Gebze OSB’lerinde neredeyse hiçbir fabrikada bu önlemler alınmamaktadır. Örgütlü işyerleri dışında hiçbir fabrikada alınmayan önlemler yeni işçi ölümlerinin de habercisidir! İşte bu nedenle işçiler, fabrikalarında işçi sağlığı ve güvenliği için biran önce komiteler kurmalı ve haklarının da takipçisi olmalıdır. Çocuklarımızın arkamızda gözü yaşlı kalmamasını istiyorsak, mücadele etmekten başka şansımız da bulunmamaktadır” dedi. 
ZERRECE KIYMETİ YOK

İşçi ve emekçilere çağrı yaparak açıklamasına son veren Hasan Atik şöyle dedi: “Kapitalist sistem ve patronlar için işçi hayatının zerrece kıymeti yoktur. Ve işçi sınıfı örgütlü, birleşik sendikal ve siyasal  mücadelesini büyütmedikçe, sermaye sınıfı ve kapitalist üretim sistemi can almaya devam edecektir. İşçi ölümlerine, sömürüye karşı her milliyetten işçi ve emekçileri örgütlü mücadeleye davet ediyoruz.”

Bu haber toplam 366 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.