1. YAZARLAR

  2. MUSTAFA CERİT

  3. EKSEL MAKİNA'DA KİMLER NE YAPMALI?
MUSTAFA CERİT

MUSTAFA CERİT

Yazarın Tüm Yazıları >

EKSEL MAKİNA'DA KİMLER NE YAPMALI?

A+A-

Eksel makine hem kendi markaları ile hem de farklı firmaların markaları ile küçük ev aletleri üreten bir fabrika. Sahibi ise Kent Gıda’nın eski ortaklarından olan kardeşlerden birisi. Yani sendika ile çalışmaya alışkın. Kent Gıda’yı yabancı firmalara sattıktan sonra, farklı bir alana yatırım yapmış. Yıllardır üretim yapılmış, para kazanmış.

 İşçiler Türk Metal sendikasında örgütleniyorlar ve çoğunluğu sağlıyorlar. Sendikayla çalışmaya alışkın olmasına rağmen, işveren yetkiye itiraz ediyor. Yetki davası halen sürüyor.

Bu gün gelinen noktada, iş yapamıyorum gerekçesi ile maaşları ödememeye başlıyor. İşçilerin üç aylık alacakları içerde kalıyor. Sonunda işçilere ücretsiz izin vermeye kalkıyor. İşçiler iş bırakarak birer maaşlarını alsalar da, hep üç aylık maaş içerde kalıyor.

Sonra da işveren, İşkur’a başvurarak devlet desteği istiyor.  İşkurla yapılan anlaşmaya göre kısa çalışma düzenine geçiliyor. Haftada iki gün çalışılmayacak, çalışılmayan bu iki günü ve hafta tatili olan Pazar günün yarısını İşkur, çalışılan üç günün ücretini ise işveren ödeyecektir.

İşkur bu parayı nereden karşılayacak? İşsizlik fonundan .  Yani işçilerin parasını işçilere ödeyecekler.

İktidar ne yapmalı?

İşveren iflas etme aşamasında ve fabrikayı yönetimiyorsa; iktidar üretmemeye destek vermemelidir. Tam tersine üretime destek olmalıdır. Fabrika kamulaştırılmalı, işçiler de alacak aylıkları, kıdem ve ihbar tazminatı karşılığı bir oranda ortak yapılmalı, işveren de % 5 gibi bir oranda ortaklığa dahil edilmeli, maaşlı yönetici olmalıdır. Böylece, işçiler daha şevkle çalışacak ve fabrika zarardan kurtulacaktır.

 

İşçiler ne yapmalı?

İşçiler, içerde kalan üç maaş tutarındaki paradan da talep ederek, işyerinde çalışmadan oturarak eyleme başlar. İşyerinde çay yapan yoktur. Kaloriferler yanmaz. Servis firması da alacağını alamadığı için servis yapmayı bırakır.

İşçileri yıldırmak ve tazminatsız işi bıraktırmak için baskılar uygulanır. Evine ekmek götüremeyen, faturalarını ödeyemeyen işçilerin bir kısmı, az olsa de düzenli bir maaş alabileceği iş bulduğunda, yıllarını verdiği emeğini bırakarak 

işten ayrılıyor. Son aylarda, onlarca işçi bu yolu seçmek zorunda kalmıştır.

Önümüzde hiç iş bulamama gibi bir tehlike var? Seçimden sonra kriz iyice kendini gösterecektir. Son aylarda 700.000 işçinin işsiz kaldığını gözönüne alırsak, milyonlarca işşiz ekleneceği bellidir. İşçiler yeni bir iş bulmadan işten ayrılmamalı, tam açlığa mahkum hale gelmemelidir. Tazminatı bırakarak işten ayrılmanın sonunda mahkemenin nasıl bir karar vereceği de belli değildir. Direnmeye ve birliği korumaya devam edilmelidir.

İşveren ne yapmalı?

Fabrika önemli bir yatırım ve ürettiği ürünlerinde piyasası var. Ama işverenin sendika karşı inadı ve beceriksizliği yüzünden koca fabrika atıl hale gelmiştir.

Oysa ülkemizin üretmeye ihtiyacı vardır. Burada üretim yapılmazsa, ithal edilecektir. Zaten bütçe açığı ve iktidarın savurganlığı yüzünden ekonomi zor durumdadır.

Madem fabrikayı Tahincioğlu yönetemiyor, Devlet kayyum atayarak, %51 i kamuya, %5 işverene %44 ü işçilere olmak üzere paylaştırılmalı, profesyonel kadrolarca yönetilerek, üretime başlanmalıdır.

İşveren çalışmayan bir fabrikayı satamaz. İflas ederek her şeyi kaybetmektense, bu durumu kabullenmeli, ortaklığa  ve maaşlı yöneticilik yapmaya razı olmalıdır. Böylece fabrikanın batması önlenir, hem işveren, hem işçi, hem devlet kazanmış olur.

 

Mustafa Cerit

mustafacerit3341@gmail.com

Bu yazı toplam 4648 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar