1. YAZARLAR

  2. MUSTAFA CERİT

  3. Diyanetin tarikatlar raporun özetlemeye devam ediyoruz.   
MUSTAFA CERİT

MUSTAFA CERİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Diyanetin tarikatlar raporun özetlemeye devam ediyoruz.   

A+A-

 a. Nakşibendiler
Erenköy Cemaati
Faaliyetleri ve yayınları: Cemaatin kurucusu Erenköy’de bulunan Zihni Paşa Camisinde görev yapan Mehmet Sami Ramazanoğlu'dur. Ölümünden sonra Musa Topbaş görevi devralmış ama dört kişilik bir heyet tarafından yönetilmeye başlanmıştır.
Şimdi Cemaati Musa Topbaşın oğlu Osman Nuri Topbaş yönetmektedir.
Nakşibendiliğin Halidi koluna bağlı olan cemaat; Sami efendi Cemaati, Altınoluk Cemaati ve Hüdayi Cemaati olarak da anılmaktadır. Merkezi İstanbul'dur. Fakat yurdun her yerinde Vakıfları, okulları ve yayın organları ile kurumsallaşmıştı.
Vakıfları; Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Muradiye Kültür Vakfı, ve İlmi Araştırmalar merkezi ( İLAM) dır.Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya ve Afrika'da 30 u aşkın ülkede 24 yıldır eğitim, basın yayın faaliyet yürütmektedir.
Kitapları bastıkları Erkam yayınları, “Altınoluk” adlı aylık dergi,” Genç” isminde bir dergi, “Şebnem” adında aile ve kadın dergisi, edebiyat, kültür ve toplum degisi olarak “Yüzakı” adlı dergiler yayın organlarıdır. 
Erenköy Cemaati, Nakşibendilerin esnaf ve zanaatkârlar kolu olarak bilinmektedir. 
Cemaat siyasete yakındır. Özellikle iktidarla iyi ilişkiler içinde oldukları görülmektedir.
Hazneviler Grubu
Faaliyetleri ve yayınları; Hazneviler grubu Nakşibendilerin Halidîler koluna mensup tasavufi bir ekoldur. Siyasetten uzaktırlar. Hazneviler, Sufi meşrepli insan yetiştirmeye odaklanmıştır. Şeyh Ahmet el-haznevi tarafından kurulmuştur. Ölümünden sonra çocukları tarafından yönetilmektedir. Güneydoğu başta olmak üzere, Adana, Mersin ve İstanbul’da faaliyet yürütüyorlar. Suriye sınırları içinde bulunan, Telma’ruf kasabasındaki şu an kapalı olan medreseye ev sahipliği yapmaktadır. PKK ve DEAŞ’ın ayrıklıkçı söylemine karşıdır. Ancak aileden bir kişi Muhammet Ma’şuk Haznevi, Suriye’de Kürt hareketine katılmış ve öldürülmüştür. Oğlu Mürşid haznevi d tarikattan uzak ve PKK’ya yakındır.   
Işıkçılar Cemaati
Faaliyet ve yayınları: Kurucusu Hüseyin Hilmi Işık’tır. Nakşilerin bir kolu olduğu iddia edilen gruba Işıkçılar ya da Türkiye gazetesi cemaati denmektedir. Işık uzun yıllar askeri liselerde kimya öğretmeni ve idareci olarak görev yapmıştır. Bunun için askeri liselerde öğrencileri etkilemiştir. 
Işık 1966 senesinde İstanbul’da Işık Kitapevini, sonra da Hakikat kitapevini açmıştır. Işık’ın 2001 yılında ölmesi üzerine Damadı Enver Ören yönetmeye başlamıştır. Ören önce, Hakikat Gazetesini çıkarmaya başlamış, sonra gazetenin adını Türkiye Gazetesi olarak değiştirmiştir. 1975 yılında İhlas Vakfını kurdu. Vakfı ticarete yöneltti. TGRT televizyonu kurdu. Pazarlamacılığa başladı. Şişli’de Türkiye gazetesi Hastanesini kurdu. BDDK tarafından el konulan İhlas Finans’ı kurdu. Enver Ören’in ölmesinden sonra yerine oğlu Ahmet Mücahit Ören geçmiştir. Amerika’da yaşamaktadır.     
İskenderpaşa Cemaati
Faaliyet ve yayınları: Cemaatin kurucusu Fatih İskenderpaşa camisi imamı Mehmet Zahit Kotku’dur. Kotku’nun ölümünden sonra, Cemaatin başına damadı Mahmut Es’ad Coşan geçmiştir. Coşan İslam edebiyatı dalında Prof dür. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Anabilim Dalı başkanlığı yapmıştır. Avustralya’da bir camii açılışına giderken trafik kazasında ölmüştür. Yerine oğlu Nurettin Coşan geçmiştir. Cemaat siyasetle ve siyasilerle ilgilidir. Milli Nizam ve Milli Selamet Partilerinin kurulmasında aktif rol almışlardır. Daha sonra Cemaatle Erbakan arasında anlaşmazlık çıkmıştır. 28 Şubat döneminde BBP’ne yakın durmuştur.
Cemaatin kuruluşları: Hakyol Vakfı, Server Holding, Asfa Eğitim Kurumları, Akra Fm, Sağduyu Partisi, İspa Tur, Server Yayınları, Kadın ve Aile Dergisi, Zinde gençlik Spor ve İzci Klübü.
Esad Coşan döneminde yüzlerce dernek kurulmuştur. 28 Şubat döneminde bu derneklerin faaliyetleri durdurulmuş ve çalışmalara kısıtlama getirilmiştir. 
Cemaat, kuruluşundan itibaren daha çok üniversite hoca ve öğrencileri içinde örgütlenmiştir. Bu nedenle gelenekle modernlik arasında bir denge sağlamışlardır.
İsmail Hakkı Toprak Grubu /Somuncu Baba/ Darende Cemaati
Faaliyet ve yayınları; Bu grubun son dönemde liderliğini yapan üç kişi bulunmaktadır. İsmail Hakkı Toprak, Osman Hulusi Ateş ve Hamit Hamidettin Ateş. Bu oluşum faaliyetlerini “es-Seyyid Osman Hulisi Efendi Vakfı” marifeti ile icra etmektedir. “Nasihat” Yayınları isimli yayınevleri vardır.”Somuncu Baba İlim, Kültür ve Edebiyat Dergisini” çıkarıyorlar. Oluşum Malatya Darende merkezlidir.   
İsmailağa Cemaati
Faaliyet ve yayınları: Cemaatın başında Mahmut Ustaosmanoğlu bulunmaktadır. Adını Fatih Çarşamba’da bulunan İsmailağa camisinden almıştır. Ustaosmanoğlu bu camide görev yapmış ve cemaatin merkezi konumuna getirmiştir. Ustaosmanoğlundan önce öne çıkan isimleri, Hızır Ali Muratoğlu ve Bayram Ali Öztürk suikast sonucu öldürülmüşlerdir. Kendilerine özel kılık kıyafetleri vardır. Erkekler içi uzun sakal, şalvar cübbe, sarık, kadınlar için siyah renkli çarşaf zorunludur. Farklı giyinenleri eleştirmektedirler. Cemaatin özel okulları, medrese ve Kur’an kursları, basın yayın organları mevcuttur. Cemaatin adıyla aylık bir yayın organları vardır. Cemaat mensuplarının kitapları, İsmailağa Yayınları, Siraç Yayınevi, Ahıska Yayınları, Lalegül Yayıncılık, Çelik Yayınevi, Kitap Kalbi Yayıncılık, Yasin Yayınevi, Hüküm Kitap gibi yayınevlerince basılmaktadır.   
Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet)
Faaliyet ve yayınları: Ahmet Mahmut Ünlü, İsmailağa camisinde medrese eğitimi almıştır. 17 Ağustos Marmara depremi sonrası yaptığı radyo konuşmalarından dolayı 13 ay hapis cezası yatmıştır. 1912 yılında da Karagümrük çetesi operasyonunda da gözaltına alınmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Daha çok camilerde, radyo ve televizyonlarda konuşmalar yapmaktadır. Haftada 2 gün Lalegül televizyonu ve Lalegül radyosunda program yapıyor. Dini ticari araç olarak kullandığı görülmüştür. Bazı kitapların ve yanmaz kefen reklamını yapmıştır. Mizahi bir dili vardır. Ama ayrıştırıcıdır.   
Menzil Cemaati
Faaliyet ve yayınları: Oluşum Nakşibendi tarikatının Halidi kolunun uzantılarından biridir. Merkezi Adıyaman ili, Kâhta ilçesine bağlı Menzil köyüdür. Kurucusu Abdülhakim Erol’dur. Ölümünden sonra oğlu Muhammet Raşit Erol yerine geçmiştir. 1993 yılında Muhammet Raşit Erol’unda ölmesi ile kardeşi Abdülbaki Erol görevi devralmıştır. Menzil köyü merkez olmak üzere ülkenin her yerinde faaliyet yürütmektedir. 
Menzil Cemaati, faaliyetlerini Semerkand Yayın Grubu adı altında, Semerkant Tv., Radyo 15, Semerkand Yayınevi, Hacegan Yayınevi, Semerkand dergisi, Semerkand Çocuk Dergisi, Semerkand Aile Dergisi, Genç Okur Dergisi ile sürdürmektedir. 
Menzil tarikatı ülkemizde bulunan tarkatlardan en çok taraftarı olan tarikatlardan biridir. Son zamanlarda Menzil tarikatının kamu kurumlarında etkinliğini arttırdığı yönünde bilgiler vardır. Bu durumun orta ve uzun vadede sıkıntılara yol açacağı değerlendirilmektedir.

 Devamı haftaya 5. bölümle son bulacak.

Bu yazı toplam 886 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar