1. YAZARLAR

  2. MUSTAFA CERİT

  3. ÇİN’DE FAALİYETTE BULUNAN TÜRK İŞ ADAMLARI
MUSTAFA CERİT

MUSTAFA CERİT

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇİN’DE FAALİYETTE BULUNAN TÜRK İŞ ADAMLARI

A+A-

Vatan Partisi, Türk işadamları ile Çin’li yetkilileri, İzmir, İstanbul ve Ankara’da buluşturarak, Çin’le olan ticari ilişkileri ve Türkiye’nin Çin’e ihracının nasıl arttırılabileceğini masaya yatırdılar.  Toplantılara ortalama 450 civarında işadamı, belediye başkanı, oda temsilcileri katıldı. 
Bu günkü yazımda burada yapılan konuşmacılardan üç kişinin konuşmalarından notlar aktaracağım.  
Adnan Akfırat; Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Genel Başkanı ve Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi Başkanı. 
Çin’den yatırım çekmek için 13 yıldır faaliyet yürütüyorum ve sekiz yıldır Şanghay’da ikamet ediyorum.
Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerde önümüzdeki dönemde önceliği, Çin yatırımını Türkiye’ye çekmeye vermek gerekir. Çin’in doğrudan sanayi yatırımını Türkiye’ye çekme çabası, Çin’in ihtiyaçları ile de bizim ihtiyaçlarımızla da uyumludur. Çin’in stratejik dış politikası, “ 21 yüzyıl İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve Deniz İpek Yolu”nu inşa etmektir. 
…. Çin sanayinde arz fazlası vardır ve Çin’e yüktür. Çin’e yük olan bizim için ihtiyaçtır. Bunun için her iki ülke de bu işbirliğinden kazançlı çıkacaktır. 
Çin’in ihtiyaç fazlası üreten sektörleri, güneş paneli, katı atıktan enerji üretme makine ve ekipmanları, rüzgar tribünü, alt yapı inşaat ve makineleri, hızlı tren/metro vagonları üretimi-inşaatı, liman makine-ekipmanları ve inşaatı, bisiklet/motorsiklet üretimi, tekstil makineleri üretimi, nükleer enerji santralleri inşaatıdır. Bütün bunların hepsi Türkiye’nin ve komşularımızın ihtiyacıdır. 
Çin’in sahip olduğu “ Akışkan yatak teknolojisi” ile düşük kalorili kömürden elektrik enerjisi elde etmek ekonomik olmaktadır. Türkiye’nin büyük güneş enerjisi potansiyeli, Çin’in finans ve teknolojisi değerlendirilerek enerji ihraç edecek konuma ulaşabiliriz.
Özel sektör yatırımları için Türkiye’de yatırım fonu kuruyoruz
Türkiye’de yapılacak özel sektör şirket yatırımları için, piyasa koşullarında çalışan bir Türkiye Türkiye’de yapılacak özel sektör şirket yatırımları için, piyasa koşullarında çalışan bir Türkiye Yatırım Fonu kurulması öncelikli işimizdir. 
Türkiye’nin yenilikçi, icatçı birikiminin değerlendirilmesi için, İstanbul’da bir Çin Tekno-Kenti kurulması için çalışıyoruz. Tekno-Kenti, Çin ile teknolojik işbirliğinin kurumsallaştırılmasına hizmet edecek, Türkiye’de yapılan buluşların üretime dönüşmesine imkân sağlayacaktır.    
Çin’den almak değil, satmak esastır.
Çin’e gıda ve içecek, deri ürünleri ve seyahat gereçleri, ayakkabı, kozmetik, süt ve süt ürünleri ve sağlık malzemeleri satabiliriz. 
Çin ile tarımsal ürünlerin ticaretinde önemli engellerden biri, Türkiye’deki şirketlerin Çin’in ihtiyaçlarına göre düşük ölçekte kalmasıdır. Çin’den talep edilen miktarı, kalite ve fiyat istikrarı ile sağlamak mümkün olmamaktadır. Büyük ölçekli üretim ve ihracatın altyapısını oluşturuyoruz.
Şanghay’da kurduğumuz Türk lojistik merkezi ile en az bedelle Çin’e giriş sağlıyoruz.  İhraç ürünlerimiz Şanghay serbest bölgede depoda hazır edilip, Çin ithalat fuarında sergi merkezinde 365 gün Çin’li ithalatçıların beğenisine sunulacaktır. 
İhracat için demiryolu taşımacılığını geliştirmeliyiz. Çin’le ticarette dolara mahkûm değiliz. Türk lirası ve Yuan la ticaret yapabiliriz. 
Nuri Türkeeş; Görev Holding İş Geliştirme Direktörü ve Beijing Million Stars şirketinin Genel Müdürü; 
Çin’de kişi başına gelir arttığı için, Çin halkının talepleri değişmiş ve tüketim açığı vermeye başlamıştır. Bu nedenle Çin ithalatını arttırmak ve çeşitlendirmek istiyor. 
Şuna dikkatinizi çekmek isterim. Çin perakende fiyatları genel düzey olarak Türkiye’den dikkat çekici ölçüde yüksektir. Üretimimizi arttırarak, Çin’in o büyük pazarına girebiliriz. Yeter ki mallarımızı tanıtmak için gerekli girişimlerde bulunalım.  Ben Çin’de yaşadığım halde, üzerimdeki giysiler Türk malıdır. Çünkü Türk malı tekstil ürünleri hem daha kaliteli, hem de daha ucuzdur. Türk sanayicileri, ürünlerini Çinlilere tanıtmalıdır. 
Murat Ülker: Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı:
 Çin’de her alanda müthiş bir gelişme ve değişim var; sosyal olsun, ekonomik olsun, mucizevî bir başarı gerçekleşti. Biz de Çin’de çalışmalar yapıyoruz. Çin’de 200’e yakın dükkânımız var. Binden fazla doğrudan istihdam kullanıyoruz. Godiva kafeler açıyoruz. Ülker ürünlerini Çin’de ilk aşamada paketleme, daha sonra da imalat yapmayı düşünüyoruz. Paketleme için hazırlıklarımız tamamlandı. Çin ile ticarette en büyük sorun mesafenin uzak olması. Bunun için, havayolları, denizyolları ve hızlı tren ağı geliştirilmeli. İpek yolunu bu şekilde yapmamız gerekir diye düşünüyorum. 

Konuşmalardan notlar bunlar. Çok sayıda daha konuşmacı vardı. Bütün bunlar gerçekleştiğinde ihracat Türk sanayini ayağa kaldırır, dış açığımız giderilir ve işsizlik önlenir. 
Not: Bu toplantılardan sonra toplantıya katılan Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam’ın ve Vatan Partisinin girişimi ile Birecik’ten Çin’e Antep fıstığı ihracı için anlaşma yapıldı. 

Bu yazı toplam 816 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar