1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari ücret mum gibi eriyor
Asgari ücret mum gibi eriyor

Asgari ücret mum gibi eriyor

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Mayıs 2017 Dönem Raporu’nun...

A+A-

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Mayıs 2017 Dönem Raporu’nun sonuçlarında asgari ücretin hayat pahalılığı karşısında mum gibi eridiğine dikkat çekildi.

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Mayıs 2017 Dönem Raporu’nun sonuçlarına göre TÜİK tarafından yüzde 11,72 olarak açıklanan aylık Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki artış, kendi hesabına çalışanlar için yüzde 12,55, yevmiyelilerde yüzde 12,16 olarak gerçekleşti. En yoksul yüzde 20’lik dilim için yıllık enflasyona yüzde 12,2 olurken en zengin yüzde 20’lik dilim için bu oran yüzde 11,73 seviyesinde kaldı. Aylık enflasyonun en çok etkilediği kesim ise yüzde 0,61 ile gayrimenkul geliri ile geçinenler oldu.

Enflasyon toplumun her kesimini yaptıkları harcamalara göre farklı olarak yansıyor. Örneğin gıda fiyatlarındaki artış dar gelirliyi daha fazla etkiliyor. Nitekim farklı gelir gruplarına ve statüye sahip olan kesimler, fiyat atışlarını farklı düzeylerde hissediyor. Tüm gelir grupları için tek bir Tüketici Fiyat Endeksi açıklanıyor. Bunun bir sonucu olarak yaşadığımız enflasyon resmi enflasyon ile uyumsuzluk gösteriyor.

ENFLASYON HESAPLAMASI YOKSULLAŞMAYI GİZLEDİ

BİSAM, TÜİK Tüketim Harcamaları İstatistikleri ve TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi Harcama Gruplarına Göre Endeks Sonuçlarını kullanarak farklı gelir grupları için enflasyon hesaplaması yapıyor. Bu hesaplamaya göre enflasyon çeşitli gelir ve tüketim grupları için farklı sonuçlar yaratıyor. Buna göre;

Mayıs 2003-Mayıs 2017 dönemleri arasında genel TÜFE yüzde 210 artış gösterirken bu oran düzenli ücretlilerde yüzde 235,

Yevmiyeli çalışanlar için yüzde 253,

Emekli aylığı ile geçinenlerde yüzde 241,

Nüfusun en yoksul yüzde 20’lik kesimi için yüzde 246 oldu. En zengin yüzde 20’lik dilim için ise enflasyon yüzde 231 olarak gerçekleşti. Buna göre enflasyon yoksulu daha fazla vurdu.

Bu haber toplam 631 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.