1. YAZARLAR

  2. MUSTAFA CERİT

  3. 19 MAYIS’IN 100 YILI
MUSTAFA CERİT

MUSTAFA CERİT

Yazarın Tüm Yazıları >

19 MAYIS’IN 100 YILI

A+A-

Bu sene, Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN, Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100 yılını kutladık. 
Elbette bu tarih, Türk milleti tarihinde, çok önemli bir tarihtir. Özgürlüğe ve bağımsızlığa giden ilk adımın atıldığı tarihtir. 
19 Mayıs bütün il ve ilçelerde kutlanmakla birlikte, bu yıl üç ildeki kutlamalar, diğer yıllara göre önemli idi.
Anıtkabirdeki resmi törenin ardından, Ankara'lılar Anıtkabiri doldurdular.
ÖZLENEN TABLO
Bu yıl 100. yıl olması nedeniyle, devlet töreni Samsun’a taşındı. Sabah ilk kutlama, İşçi ve İşveren örgütleri Türk-İş, Birleşik Kamu-sen ve TOBB tarafından yapıldı. Daha sonra, Cumhurbaşkanının çağrısı ile CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇTAROĞLU, MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu PERİNÇEK, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel KARAMOLLAOĞLU, BBP Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ, DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL ve ANAP Genel Başkanı İbrahim ÇELEBİ'nin katılımı ile tam bir devlet törenine dönüştü. Ortaya yıllardır özlenen bir tablo çıktı. 
Bu tablo umut verici bir tablodur. 100 yıl önceki gibi 19 Mayıs ve Samsun umut olmuştur. Çünkü günümüzdeki tabloya baktığımızda, o zamanki gibi yine emperyalizmin tehdidi altındayız. 40 yıldır izlenen yanlış politikalar sonucu ekonomimiz sıkıntıya girmiştir. Emperyalizm ülkemizi bölmeye çalışıyor. Sade bizi de değil, komşularımızı da bölmeye çalışıyor. Bölgemiz Atlantiğin tehditi altında.
Devletimiz, direksiyonu Avrasya’ya doğru kırıyor. Çünkü üretim Avrasya’dadır. Birlikte üretelim, birlikte kazanalım anlayışı Avrasya’dadır. Dış cephemiz hemen hemen sağlamdır. Rusya, Irak, İran, Çin ittifakı sağlanmıştır. Suriye ile de ilişki düzeltilmesi kaçınılmazdır. İç cephemizde sorunlar var. Bu 19 Mayısın, iç cephe sorunlarının giderilmesine katkı sunacağını düşünüyorum. Elbette, 70 yıllık Atlantik yönünden, direksiyonu Asya'ya döndürmek zor oluyor. Yapalamalar yaşanıyor. Ama Avrasya'ya dönmek kaçınılmazdır.
GENÇLİK BULUŞMASI
TGB'nin öncülüğundeki gençlik, İstanbul Beşiktaş'ta birleşti. TGB, TLB, CKD, Osmanlı Ocakları ve Ülkücüleri, antiemperyalist cephede birleştiren bu etkinlik, görkemli oldu. Mustafa Kemal'in askerleriyiz, Ne ABD ne AB tam bağımsız Türkiye, Kahrosun Amerikan emperyalizmi sloganları atıldı. 
İşçi ile işverenlerin, siyasi partilerin, Gençliğin bir araya gelmesi, iç cephenin inşasının adımlarının atılması, emperyalizmin korkulu rüyası olacak. Emperyalizmin içerdeki uzantıları rahatsızlıklarını belli etmeye başladılar.
Siyasi partilerimize, demokratik kitle örgütlerimize, millet olarak hepimize düşen görev, bu görüntünün resim olarak kalmaması, hayata geçirilmesi için çaba göstermektir. Milli hükümetin kurularak, üretim devrimi yapılması, eğitimin çağlaştırılması, emperyalizmin ülkemizden ve bölgemizden kovulması, Türkiye'mizin Avrasya'da onurlu yerini alması, amacımız olmalıdır.

Mustafa Cerit
mustafacerit@gmail.com
 

Bu yazı toplam 2110 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar